Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

 

Saç teli derinin en dış tabakası olan epidermisten çıkar. Saç kökü ve saç gövdesi saçın bölümlerini oluşturur. Saçın aktif olarak büyüyen kısmı, derinin altındaki saç köküdür. Yeni hücreler kökün alt kısmını sürekli doldurarak önceki hücreleri yukarı doğru iter. Saç böyle uzar. Saç, ortasındaki ana tüpten dıştaki koruyucu tabakaya doğru beslenir ve nemlenir. Saç kılı üç tabakadan oluşur. En dış kısım saçı dış etmenlerden koruyan ''kütikula'' dır. Özellikle yıkama, tarama, kurutma ve fırçalama gibi mekanik hareketler sonucunda kütikula tabakası hasar görür ve dökülür. Bunun sonucunda da saçlar cansız ve donuk görünebilir.

  • Rastgele kullanılan ürünler saçlarınız yıpratabilir. Sprey ve boyalardan tutun da saç şekillendirme ürünlerine kadar saçlarımıza uyguladığımız onlarca kozmetik malzemesi saçların giderek daha da zayıflamasına neden olur. Özellikle bu ürünleri kullandıktan sonra yıkama alışkanlığınız yoksa durum daha da vahim hale gelir.​
  • Sağlıklı saçları elde etme yollarından biri onları çok sıcak ve soğuk ortamlarda bulundurmamaktır. Aşırı derecedeki ısı farkları saçların yapısını bozmakta ve hem şekil almalarını zorlaştırmaktadır hem de sağlıklarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Özellikle kış mevsiminde saçlar, şapka ve bereler ile korunmalı, banyo ve saç yıkama sırasında çok sıcak su kullanımı önlenmelidir. Ayrıca saç kurutma işleminin de orta karar bir sıcaklıkta fön ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Ayrıca sürekli olarak kabardıkları veya şekilsiz durdukları için saçlarınızı toplamanız ve sıkı bir şekilde tutmanız köklerinin zayıflamasını ve daha çok saç dökülmesinin gerçekleşmesine neden olur.