Kozmetik Bir Ürünü Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bir Ürünü Almadan Önce İçeriğini İnceleyiniz.

              Etiketini iyi okuyun. Eğer içindekiler kısmında daha önceden alerjik durum gösterdiğiniz bir madde varsa kesinlikle almayın. Özellikle Sodyum lauryl sulfate, sodyum laureter sülfat, propilen glikol, dietanolamin, kokamid DEA, lauramid DEA, flor, alfa hidroksi asit, alüminyum, bütan, dioksin, flüorokarbonlar, formaldehit, gliserin, kaolin, lanolin, mineral yağ, petrolatum, propan, talk, klorlu bileşikler, PEG gibi kimsayal ürünlerin çok fazla bulunduğu kimyasal ürünleri almaktan kaçınalım. Ürün birleşimin yazılmasının(INCI)zorunlu olduğunu unutmayalım.

Riskli Gruptaysanız Daha Seçici Olun.

              Gebeler, bebek emzirenler, alerjik durumu olanlar ve özellikle bir deri hastalığına sahip olanlar ürünü seçerken çok dikkatli olmalıdırlar.

Kozmetik Ürünlerde Raf Ömrüne Dikkat Ediniz.

              Raf ömrünü tamamlamış ürünler kanserojenik ve toksik etki göstermeye daha meyillidir. Dahası bu ürünler beklenmedik yan etkilerin ve alerjilerin  gelişmesine neden olabilir. Kozmetiklerin raf ömrü boyunca uygun koşullarda saklanması da son derece önemlidir. Isı, ışık ve nemden etkilenecek ürünler için özel saklama şartlarının oluşturulması gerekmektedir. Aksi taktirde bu ürünler raf ömrünü tamamlamamış olsalar da bozulurlar. Bozulmuş olan ürünün kokusu, kıvamı, rengi değişir ve su/yağ fazı ayrılmış halde görülür. Bu tür bozulmaya uğramış ürünleri kesinlikle kullanmayınız.

Ergonomik Ambalaja Sahip Ürünleri Tercih Ediniz.

           Kullanım ve saklama esnasında kolaylıklar sağlayan tasarımları tercih etmeniz hem kullanırken hemde ürünü saklarken kolaylıklar sağlayacaktır. Kullanım esnasında bakteriyel buluşmanın en az olabilecek ambalajların tercih edilmesi, sağlık açısından son derece önemlidir. Birden çok kişi tarafından kullanılan ürünlerin, yer aldığı kaptan direkt almak yerine tek kullanımlık aplikatörler, fırçalar ve spatulalar yardımıyla alınabilecek ürünleri tercih etmeye özen gösteriniz.

Organik Ürünleri Tercih Etmeye Özen Gösteriniz.

            Organik ürün sertifikasına sahip, bitkisel kaynaklardan elde edilen, insan sağlığına ve çevreye dost ürünleri kullanmaya çalışın. Eğer tamamen organik ürünleri alamıyorsanız; İçeriğinde sentetik madde içeriği az olan ürünleri tercih ediniz. Çok fazla hammadde içeren ürünler yerine daha az hammadde içeren ürünleri tercih ediniz.

            Aldığınız ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıp onaylanmadığını mutlaka kontrol ediniz.

Ambalaj Tercihi Önemlidir.

             Bazı ürünler günlük olarak sık sık uygulanarak kullanılmasına karşın bazı ürünler haftada veya ayda bir kez kullanılmaktadır. Bu gibi az kullanılan ürünlerin ambalajlarının küçük boyutta olanları tercih edilmelidir. Ambalajı açılmış, zarar görmüş ürünleri kesinlikle almayınız.