GÜNEŞTEN KORUNMANIN YOLLARI

Yaz aylarında güneş ışınlarının cildimize daha dik gelmesiyle birlikte ciltte çeşitli lekeler, kurumalar, çatlaklar oluşabilir. Bazen hemen ortaya çıkan lekeler, bazen de yaşlılıkta karşımıza çıkabiliyor. Ancak bu güneş ışınlarından cildimizi korumak aslında çok da zor değil. Güneşe çıktığımız saatlere dikkat ederek, evde hazırlayabileceğimiz krem ve yağlarla güneşin ciltte oluşturduğu tahribatları engellemek münkündür.

Peki cilt güneşten nasıl korunur, neler yapmak gerekir?

  • Cildinize yapacağınız en büyük kötülük yaz aylarında öğlen 12 ile 2 arasında dışarı çıkmaktır. Bu saatler güneş ışınlarının en dik geldiği saatlerdir. Mecbur olmadıkça bu saatlerde dışarı çıkmaktan kaçınmalısınız. Eğer çıkmanız gerekiyorsa önlemlerinizi alarak çıkmalısınız.
  • Diğer yapmanız gereken şey ise iyi bir güneş koruyucu krem almaktır. Güneş kremini ince ince ancak 2 kat cildinize uygulamanız daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. İçinde E ve C vitamini bulunan güneş kremlerini de kullanabilirsiniz.
  • Yaz aylarında giyeceğiniz giysilerin rengi de önemlidir. Eğer koyu renkte bir giysi seçerseniz cildiniz güneş ışığına doğrudan maruz kalır. Bu yüzden mümkün olabildiğince açık renkteki kıyafetleri tercih edin.
  • Cilt sağlığınızın paradan daha kıymetli olduğunu düşünerek iyi bir şapka alın ve iyi bir güneş gözlüğü alın. Şapka olabildiğince genşl olmalı ki yüzünüzü güneşten daha iyi koruyabilsin.
  • Cilt için tam bir dost olarak bilinen zeytinyağı cildi güneşten korumada da etkilidir. Düşük koruma faktörüne sahip olsa da cildi güneşten koruduğu bir gerçektir.

Güneş lekesinden nasıl korunulur?

Güneşin bir çok yaşamsal yararı olduğu kadar zararlarıda mevcuttur. Güneş lekeleri vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşan açık kahve renden koyulaşan değişik küçük lekelerdir.Bu lekeler çocukların güneşte fazla durmalarından dolayı onlarda daha çok görülür.

Açık tenli ve çillilerde bu riskler oldukça yüksektir.Yaz geldiğinde çoğumuz saatlerce güneşin altından ayrılamıyoruz. Fakat güneşin yararlarının yanında bir takım zararlarının olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. Güneş cildin nemsizleşmesi ve kırışmasına yol açar.

Özellikle kızıl kişiler, beyaz ciltler, sarışınlar güneşe maruz kalırken çok dikkatli olmalı. Bu tarz kişilere günlük hayatlarında evden çıkarken özellikle yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanmaları yararlarına olur.

Cilt lekelerinden korunmak için doğrudan güneş ışığı altında kalmamak ilk şarttır.