Arge ve Üretim

Yeditepe Üniversitesi Kozmetik Araştırma ve Üretim Birimi (YUKOZ) Bünyesinde; Ar-Ge ve Üretim bünyemizde görev alan proje ekibinde bilimsel yetkinlikte araştırmacılar (Farmasötik Teknoloji Kozmetoloji Uzmanları, Uzman Eczacı, Kimyagerler ve Kimya Mühendisi) bulunmaktadır. Yukoz bugün itibarıyla 14 kişiye ulaşmıştır. Katı, yarı-katı ve likit dozaj formlarındaki 6000 den fazla ürünümüz, kendi Ar-Ge laboratuvarlarımızda geliştirilmiştir. 100 Üründen fazlası piyasada farklı markalar altında tüketicinin kullanımına sunulmuştur. Ar-Ge merkezimizde patent tarama ve değerlendirme çalışmaları, etken madde değerlendirme, analiz ve onay çalışmaları, Formülasyon ve analitik metot geliştirme, laboratuvar ve pilot ölçekte üretimler, proses ve analitik metot validasyonları, klinik çalışmalar, ürün iyileştirme çalışmaları, yeni ürün stabilite çalışmaları, danışmanlık hizmeti ve ruhsat dosyalarının hazırlanmaktadır.

  1. Kozmetik, Temizlik, Biosidal Ürün Araştırma Geliştirme Laboratuvarları

  2. Fiziksel ve Kimyasal Analiz Laboratuvarları

  3. SPF Testi Laboratuvarı

  4. Stabilite Laboratuvarları

  5. Farmasötik Teknoloji ve Lipozom Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı,

  6. Mikrobiyoloji Laboratuvarı

  7. Pilot ve Büyük ölçekli Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Üretimi

 

Kozmetiğin Tanımı;

İnsan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek ve/veya vücut kokularını düzeltmek ve/veya korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatlar veya maddeleri ile bunların sınıflandırılması, ambalaj bilgileri ve denetimlerine ilişkin esasları kapsar.

 

Kozmetik Ürün Araştırma ve Geliştirme (Ar&Ge) ;  

                Kozmetik tanımı çerçevesinde Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri yürütülmektedir. Kozmetik Ürün Araştırma ve Geliştirme birimi; yenilikçi ürünler literatür ve trendleri araştıracak, Tüketici beklentilerini ve ihtiyaçlarını cevaplayacak, bilimsel buluşları ve güncel yönetmelikleri takip edecek, rakipleri inceleyecek bir yapıda oluşturulmuştur. Tedarikçilere yakınlığın yanı sıra, Kozmetik firmaları ile ilişkilerin geliştirilmesi ve taleplerinin karşılanması hedeflenmektedir.

 

 

Biosidal Ürünün Tanımı;

Bir veya birden fazla aktif madde içeren, kullanıma hazır hâlde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir zararlı organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, uzaklaştıran, zararsız kılan, yok eden aktif maddeleri ve müstahzarları kapsar.

Biosidal Ürün Araştırma-Geliştirme (Ar&Ge) ;  

Biosidal tanımı çerçevesinde Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri yürütülmektedir. Çevreye ve İnsana en az zararlı hammaddeler seçilerek yenilikçi ürünler geliştirilmektedir, Bu kapsamda ürünün ruhsat aşamasına kadar ön testler yapılarak üretici firmanın zamandan, yüksek test ücretlerinden ve başarısız olabilme ihtimallerini ortadan kaldırılmaktadır.
 

Temizlik Ürünün Tanımı;

                 “Deterjan” tanımı, yıkama ve temizleme işlemlerinde kullanılan sabun veya diğer yüzey aktif maddeler (surfactant) içeren; sıvı, toz, pasta, bar, kalıp vb. şekillerde olabilen; evlerde veya kurumsal ya da endüstriyel amaçlarla pazarlanan veya kullanılan, her türlü madde veya karışımı kapsıyor.  

Bunun yanı sıra, Tüzük’te; ön-yıkama, durulama veya beyazlatma amacıyla kullanılan yardımcı yıkama karışımları; çamaşır yumuşatıcıları; evsel amaçlı veya diğer yüzey (malzeme, makine, mekanik cihaz, ekipman, ulaşım aracı vb.) temizleme işlemlerinde kullanılan karışımlar ve bunların dışında kalan diğer tüm temizleme ve yıkama karışımları da, deterjan olarak tanımlanıyor.

Temizlik ve Hijyen Ürünler Araştırma-Geliştirme (Ar&Ge) ;  

Temizlik ürünler tanımı çerçevesinde Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri yürütülmektedir. Çevreye ve İnsana en az zararlı hammaddeler seçilerek yenilikçi ürünler geliştirilmektedir, Bu kapsamda Yeditepe Üniversitesi’nin, İstek Okullarının, Doğa Club ve Yeditepe Üniversitesi Hastanelerimizin ihtiyaç duyulan profesyonel temizlik ürünleri üretimi ve geliştirilmesi yapılmaktadır.